Transaksiyonel Analiz (TA) ile Raket Duygular

Anasayfa » TA Felsefesi » Transaksiyonel Analiz (TA) ile Raket Duygular

Raket duyguları, bir bireyin çocukluk döneminde öğrendiği ve stresle başa çıkmak amacıyla geliştirdiği ancak zamanla uyumsuz hale gelen duygusal tepkilerdir. Transaksiyonel Analize göre duygularımız; otantik duygular ve otantik duygularımızdan dönüştürdüğümüz raket duygular olmak üzere ikiye ayrılır. Bu makalede, otantik duyguları kısaca tanımlayacak ve raket duyguların kökenleri, etkileri ve bunlarla başa çıkma stratejileri üzerine odaklanacağız.
 

Otantik (Temel) Duygular

Otantik duygu, şimdi ve burada hissettiğimiz, durumla uyumlu ve ihtiyacımızı karşılayan “gerçeğe uyumlu” duygu olarak tanımlanır. Transaksiyonel analize göre 4 otantik duygu vardır: korku, coşku (mutluluk), üzüntü ve öfke. Diğer tüm duygular bu 4 temel duygudan türemiştir ve tüm duyguların temel bir işlevi vardır. Şimdi bu duyguların işlevlerini kısaca ele alalım. Bizim için tehdit edici bir durumla karşılaştığımızda “savaş ya da kaç” tepkisi verebilmemizi sağlayan temel duygu korkudur. Diğer tüm temel duygulardan farklı olarak bu duygunun işlevi bizi hayatta tutmaktır. Başımıza güzel bir olay geldiğinde coşku ve bir kayıp yaşadığımızda üzüntü hissederiz. Coşku ve üzüntü birbirinin tam zıttı olmakla beraber her ikisi de yaşadığımız olayların bizim için önemini ve bizde neler uyandırdığını ifade eden oldukça güçlü duygulardır. Son temel duygumuz olan öfkeye baktığımızda bu duygu başlangıçta istenmeyen ve zararlı bir duygu gibi görünebilir fakat öfkenin en önemli işlevi sınır çizmektir. Alanımızın ihlal edildiğini, haksızlığa ve saygısızlığa uğradığımızı düşündüğümüzde öfkeleniriz. Öfke kendimizi korumanın, diğer insanlarla ilişkilerimizin sınırlarını belirlemenin ve varlığımızı olduğumuz gibi sürdürebilmenin bir sağlayıcısıdır. Bu dört temel duygu, yerinde, optimum düzeyde ve duruma uygun olarak hissedildiğinde iyi oluşumuz için oldukça faydalıdır. Fakat bazen biz bu duyguları yaşadığımız durumdan bağımsız ve gerçeğe uygun olmayan bir şekilde hissetmeye devam ederiz. Hissettiğimiz bu duygular artık otantik duygular değil bir başa çıkma stratejisi olarak geliştirdiğimiz raket duygulardır. Gelin raket duygulara biraz daha yakından bakalım. 
 

Raket Duyguların Kökenleri

Raket duygular, genellikle çocukluk döneminde yaşanan stresli ve travmatik olaylarla başa çıkmak için geliştirilen duygulardır. Bu duygusal tepkiler, bireyin o dönemde kullanmaya başladığı bir tür savunma mekanizması olarak ortaya çıkar. Örneğin, sürekli eleştirilen bir çocuk, eleştirildiği için üzülüp ağlayabilir veya içine kapanabilir fakat bu durum çevresi tarafından kabul görmediğinde “üzülme, ağlama” gibi tepkiler aldığında veya üzüntüsüyle kimse ilgilenmediğinde üzülmenin kendisine yasak olduğuna dair bir inanç geliştirir. Duygusunu bir şekilde ifade etmek zorunda olan çocuk üzüntü yerine gösterebileceği ve çevresinden kabul göreceği başka bir duyguya yönelir. Üzüntünün yasaklandığı durumlarda çoğunlukla alternatif olarak üretilen raket duygu öfkedir. Her yaptığı eleştirilen, bu duruma üzülen ama üzüldüğü zaman bile eleştirilen çocuk zamanla bu duyguyu öfke olarak ifade etmeye başlar ve öfkesinin kabul görüp görmediğini inceler. Örneğin öfkelenip okulda kavga eder veya evde kardeşine zarar verir. Bu davranışları sergilediğinde ailesi onun öfkesini anlamaya çalışıyorsa, onunla hiç ilgilenmediği kadar ilgilenmeye başlıyorsa çocuk için kabul görmenin yolu artık “öfkelenmek” olur ve bu duygu favori duygusu haline gelir. Bu duygusal tepkiler zamanla otomatikleşir ve yetişkinlikte de devam edebilir. Küçük bir çocukken işine yarayan ve istediği ilgiyi görmeyi başaran çocuk öfkeli bir yetişkin olduğunda maalesef artık bu duygunun işe yaramadığını fark eder fakat otantik duygusuna (üzüntüye) o kadar uzaklaşmıştır ki neden öfkelendiğini, duygularını nasıl ifade edeceğini ve daha sağlıklı bir ilişki kurmanın yollarını keşfedemez. 
 

Raket Duyguların Olumsuz Etkileri

 

Uyumsuz Davranışlar

Raket duygular duruma uyumsuz olarak ortaya çıktığı için, bireyin problem çözme kapasitesini etkileyerek, uyumsuz davranışlara neden olabilir. Bu tepkiler genellikle sorunları çözmek yerine, problemleri derinleştirebilir ve ilişkileri olumsuz etkileyebilir. 
 

Stres ve Anksiyete

Raket duygular, kökeni fark edilmediği ve yetişkin döneminde hala bir stresle başa çıkma stratejisi olarak kullanıldığında, bireyin genel duygusal dengesini bozabilir ve kronik stres veya anksiyete sorunlarına yol açabilir. 
 

İlişki Zorlukları

Sürekli favori duygusunu yaşayan birey, diğer duygularıyla temas etmekte zorlanabilir ve ilişkide olduğu kişilerin duygularını anlamakta güçlük çekebilir. Otomatikleşmiş bu duygusal tepkiler, kişilerarası ilişkilerde büyük problemlere hatta ilişkilerin bitmesine yol açabilir ve bireyi yalnızlaştırabilir. 

 

Raket Duyguları Fark Etmek ve Otantik Duygulara Ulaşmak

 

Farkındalık Geliştirme

Raket duygularının farkına varmak, ilk adımdır. Bireyler, bu otomatik tepkileri tanıyarak, duygusal süreçlerini anlama ve değiştirme yolunda önemli bir adım atmış olurlar. Bunun için kendinize şu soruları sorabilirsiniz: “Bu duygunun benim için işlevi ne?”, “Kendimi başka hangi durumlarda böyle hissediyorum?”, “Bu hissi ne sıklıkla yaşıyorum?”, “Çocukken bu duyguyu sık sık hissettiğim olur muydu ve hissettiğimde ne yapardım?”.
 

Alternatif Tepkiler Geliştirme

Bilinçli bir şekilde, stresli durumlarla başa çıkmak için alternatif duygusal tepkiler geliştirmek önemlidir. Çok küçük yaşlardan itibaren yaşadığımız ve otomatik olarak hale gelen bu duygulara alternatif duygular üretmek elbette çok kolay olmayacaktır. Fakat ilk adım olan duygu farkındalığına ulaştıktan ve otantik duygumuzu keşfettikten sonra bu duyguyu sağlıklı bir şekilde ifade etmenin yollarını öğrenebiliriz. Otantik duygunuzu ifade edebilmek için kendinize şu soruları sorabilirsiniz: “Hissettiğim bu duyguyu hangi kelimelerle ifade edebilirim?”, “Bu duyguyu hissedersem ve gösterirsem ne olur?”. Otantik duygunuzu fark ettiğinizde ve o duyguyu da hissetmeye hakkınız olduğunu bildiğinizde kendinizle ve çevrenizle daha sağlıklı ilişkiler kurabilmek için çok büyük bir adım atacaksınız. 
 

Profesyonel Yardım Alma

Raket duyguları ayırt etme ve bu duygular yerine otantik duygularınızı keşfederek duygusal farkındalığınızı arttırma sürecinizde profesyonel yardım almak, terapist rehberliğinde geçmiş yaşantılarınızı irdelemek ve sağlıklı başa çıkma stratejilerini öğrenmek için oldukça önemli olabilir. Bu süreçte size destek olabilecek deneyimli psikoterapistlerimize buradan ulaşabilirsiniz. 
 

Sonuç

Raket duygular, geçmişin izlerini taşıyan ve zaman içinde bireyin yaşamını olumsuz etkileyerek kendisiyle ve çevresindekilerle ilişkilerine zarar veren önemli bir konsepttir. Ancak farkındalık, alternatif tepkiler geliştirme ve profesyonel destek ile bireyler bu otomatikleşmiş duygusal tepkilerle başa çıkabilir ve daha sağlıklı, tatmin edici ilişkiler kurabilirler. Bu tatmin edici düzeyi yakalamak için de Transaksiyonel Analiz Eğitimleri serimiz ile ilgilenebilir ve TA (transaksiyonel analiz) tabanlı raket duygular hakkında eğitim alabilirsiniz.

Diğer Blog Yazıları

İntegratif Psikoterapi – İlişki İçinde Bir Temas Terapisi

İntegratif Psikoterapi Nedir? İntegratif Psikoterapi (IP), kuramın kurucusu Richard Erskine önderliğinde, psikodinamik, danışan-merkezli, davranışsal, bilişsel, aile terapisi, beden psikoterapisi, nesne ilişkileri terapisi, psikanalitik terapi, transaksiyonel analiz terapisi ve gestalt terapi gibi birçok güçlü psikoterapi kuramının bir araya getirilmesiyle ortaya çıkan ve en temelinde Transaksiyonel Analiz ve Gestalt yaklaşımlarını barındıran bir psikoterapi kuramıdır. İntegratif Psikoterapi, hem […]

Transaksiyonel Analiz (TA) ile Raket Duygular

Raket duyguları, bir bireyin çocukluk döneminde öğrendiği ve stresle başa çıkmak amacıyla geliştirdiği ancak zamanla uyumsuz hale gelen duygusal tepkilerdir. Transaksiyonel Analize göre duygularımız; otantik duygular ve otantik duygularımızdan dönüştürdüğümüz raket duygular olmak üzere ikiye ayrılır. Bu makalede, otantik duyguları kısaca tanımlayacak ve raket duyguların kökenleri, etkileri ve bunlarla başa çıkma stratejileri üzerine odaklanacağız.   […]

Transaksiyonel Analizde Yaşam Pozisyonları Nelerdir?

Transaksiyonel Analiz (TA), etkili iletişim ve kişisel gelişim konularında kullanılan güçlü bir araçtır. TA, kişinin yaşam kurgusunu anlamak için dört temel yaşam pozisyonunu inceleyerek, bireyin ilişkilerini ve davranışlarını anlamaya yardımcı olur. Bu yazıda, TA’nın önemli bir kavramı olan yaşam pozisyonlarına derinlemesine bir bakış sunacağız.   Yaşam Pozisyonları  Transaksiyonel Analiz (TA), bireyin yaşamı boyunca benimsediği dört […]

Transaksiyonel Analiz Kitap Önerileri

Günlük yorgunluğumuzu dinlenerek üzerimizden atmak istediğimiz bir gerçektir. Transaksiyonel Analiz kitap önerilerinin de tam bu noktada sizler için yararlı olacağını düşündük ve öne çıkan kitapları sizlerle paylaşmaya karar verdik. Transaksiyonel hakkında detaylı bilgi için Transaksiyonel Analiz nedir adlı makalemize göz atabilirsiniz.   Transaksiyonel Analiz için Öne Çıkan Kitaplar   2023 yılı sonu itibariyle Transaksiyonel Analiz […]

Transaksiyonel Analiz Film Önerileri – Öne Çıkan 12 Film

Transaksiyonel Analiz (TA) kavramını anlamak ve uygulamak, insanların ilişkilerini, duygusal dengeyi ve kişisel gelişimi anlamalarına yardımcı olan bir psikoterapi yaklaşımıdır. Bu bağlamda, birbirinden farklı konuları ele alan ve derinlikli karakter analizleri sunan filmler, transaksiyonel analiz ilkelerini keşfetmek için değerli araçlar sunmaktadır. İnsanların içsel dünyalarını, duygusal etkileşimlerini ve ilişkilerini anlamak için bu filmler, izleyicilere düşündürücü bir […]

Transaksiyonel Analiz (TA) Nedir?

Günlük yaşamımızın vazgeçilmez bir parçası olan iletişim, insan ilişkilerini şekillendiren temel unsurlardan biridir. Ancak iletişim, sadece sözcüklerin aktarılmasıyla sınırlı değildir. İnsanlar arasındaki etkileşim karmaşık bir süreçtir ve bu süreçte duygular, düşünceler ve kişilikler de önemli bir rol oynar. Tam da bu noktada, Transaksiyonel Analiz (TA) devreye girer. Eric Berne tarafından geliştirilen ve “Eğer herkes Transaksiyonel […]

Transaksiyonel Analizde Ego (Benlik) Durumları Nelerdir?

Transaksiyonel Analiz, kişiliğin yapısını ve insanların geçmiş deneyimlerinin bugünkü davranışlarına olan etkilerini anlatan güçlü bir kuram olarak kabul edilir. Bu kuramın temel taşlarından biri de “Ego (Benlik) Durumları“dır. Eric Berne, Ego Durumlarını, kişiliğimizin dışarıdan gözlemlenen parçası olarak tanımlamıştır. Bu tanım, insanların kişiliklerini ve diğerleriyle iletişim kurma biçimlerini anlamımızda bize rehberlik eden güçlü bir kuram olan […]

Transaksiyonel Analiz Kuramı Nedir?

“Eğer herkes Transaksiyonel Analiz (TA) biliyor olsaydı dünyada hiç savaş olmazdı.” der Eric Berne. Oldukça güçlü bu iddianın aslında haklı bir sebebi var…   Transaksiyonel Analiz Kuramı Ne Demek? Ne Anlama Gelir? Transaksiyonel Analiz (TA) Kuramı, kişiliğin yapısında ne olduğunu ve geçmiş yaşantılarımızın bugünkü kişiliğimize ve davranışlarımıza olan etkilerini açıklayan güçlü bir kişilik kuramı olmasının […]

İzmir Temel TA Eğitimi

Kişiliğin yapısında ne olduğunu açıklayan, kendimizi geliştirmeye ve değiştirmeye rehberlik eden Transaksiyonel Analiz Kuramı ışığında bir keşif yolculuğuna çıkmaya ne dersiniz? 😌   ℹ️Eğitim, Türkiye’de TA Kuramının ilk uygulayıcılarından ve Transaksiyonel Analiz Enstitüsü (TAE) kurucusu Uzm. Psk. Hülya Üstel Eleviş tarafından verilecektir.   📍Beyond Hotel, İzmir   📄Eğitimi başarıyla tamamlayan katılımcılara TA eğitimi kapsamında TAE […]

Afet Dönemlerinde Sosyal Medya Paylaşımlarının Etkileri

Maalesef ülke olarak çok kötü bir haftaya uyandık. Kahramanmaraş ve çevresindeki illerimiz önce 7,7 sonra 7,6 büyüklüğündeki iki büyük depremle sarsıldı. Öncelikle depremden direkt ya da dolaylı yoldan etkilenen tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Yaralılarımıza acil şifa, kaybettiklerimize rahmet ve yakınlarına baş sağlığı dileriz.   Hepimiz çok üzgünüz. Elimizden geleni yapmak ve bir şekilde […]

İç Seslerimizi Yönetmek

Yeni bir haftadan herkese merhaba. Geçtiğimiz haftalarda Ego (Benlik) Durumları kavramını detaylı bir şekilde ele almış ve bugün bir yetişkin olarak bu Ego Durumlarının, yani iç seslerimizin, aktif olduğunu anlatmış ve sizleri hangi iç sesinizin daha aktif olduğunu keşfetmeye davet etmiştik.   Bu hafta ise İç Seslerimizi fark ettikten sonra bu sesleri yöneterek yaşamımızı daha […]

İç Seslerimiz

Herkese merhaba. Geçtiğimiz hafta 5 farklı Ego Durumunun benliğimizin gelişimindeki etkisini ele almış ve hepsinin birer işlevi olduğunu bir örnek üzerinden açıklamıştık. Bu hafta Ego Durumlarına daha yakından bakacağız ve kendi stilimizde hangisini daha çok kullandığımızı yine bir örnek üzerinden keşfetmeye çalışacağız.   Diyelim ki yöneticiniz/müdürünüz bir gün sizi yanına çağırdı ve şirkette küçülmeye gittiklerini, […]

Neden ben Ben oldum?

Yeni bir haftadan herkese merhaba… Geçtiğimiz hafta benliğimizin oluşumunda Temas İletilerinin etkisinden bahsetmiştik. Bu hafta ise Ego (Benlik) Durumları kavramını sizlerle paylaşmak istedik.   Transaksiyonel Analiz Kuramı hepimizin içinde olan 3 farklı Ego Durumunu; Ebeveyn, Yetişkin ve Çocuk olarak tanımlar. Bu yaklaşıma göre her birimiz bugün birer yetişkin olsak da içimizde bir Çocuk Ego durumu […]

Ben kimim ve bunu nereden biliyorum?

Hiç kendinize “ben kimim ve bunu nereden biliyorum?” sorusunu sorduğunuz oldu mu? Hemen hemen herkes “ben kimim” sorusunu kendine sormuştur diye tahmin ediyoruz. Peki kim olduğunuzu nereden biliyorsunuz?   Bu haftaki yazımızda kimliğimizi ve kendimize dair sahip olduğumuz bilginin kaynağını Temas İletileri kavramı üzerinden açıklayacağız. Transaksiyonel Analiz Yaklaşımı‘na göre insanın en temel ihtiyaçlarından biri temasta […]

21 Gün Kuralı

Yeni bir haftadan herkese merhaba, geçtiğimiz hafta yeni alışkanlıkları kazanmakta neden zorlandığımızdan ve bu konuda neler yapabileceğimizden bahsetmiştik. Kısaca özetleyecek olursak, yeni bir alışkanlık kazanmak için atabileceğimiz ilk adımın ihtiyacımızın ardında yatan gerçek motivasyon kaynağını belirlemek olduğunu, sonrasında ise bu ihtiyacımızı hayata geçirmek için küçük adımlar atabileceğimizi söylemiştik. Bununla birlikte, alışkanlıkları değiştirmenin, özellikle hayatımızda köklü […]

Yeni Alışkanlıklar

Yeni bir haftadan herkese merhaba… Geçtiğimiz yazının konusu kendimizle kurduğumuz iletişim biçimimizi değiştirmek ile ilgiliydi. Bu hafta ise aldığımız yeni kararları hayta geçirmekte neden zorlandığımızdan ve bu konuda neler yapabileceğimizden bahsedeceğiz.   İnsanlardan sık sık “alışkanlıklarımı değiştiremiyorum”, “hayatımda yeni kararlar almıştım ama hiçbirini uygulayamadım” gibi cümleler duyarız. Bu sorunlarla karşılaşmamızın ilk sebebi alışkanlıklarımızı değiştirmenin göründüğü […]

Kendimizle İletişim Biçimimizi Değiştirmek

Kasım ayının sonundan herkese merhaba… Yılın son ayına “Yeni Bir Yıl, Yeni Kararlar” konusuyla başlıyoruz. Hemen hemen hepimiz yeni bir yıla hazırlanırken koskoca bir yılın nasıl geçtiğini ve bütün bir yıl boyunca neler yaptığımızı değerlendiririz. Hayatımızda neler değişti, neler aynı kaldı veya değiştirmek isteyip de değiştiremediğimiz neler oldu diye bütün bir yılımızı gözden geçiririz. Bazen […]

Mobbing

Kasım ayının son haftasını işyerinde psikolojik şiddet konulu yazımızla sonlandırıyoruz. İş dünyasının “Mobbing” olarak nitelendirdiği bu kavram günümüzde çok sık karşılaştığımız ve sonucu istifaya, iş akdinin feshine veya tazminat davasına kadar varabilen bir durumdur.   Mobbing, bir yöneticinin veya bir grup tarafından genellikle hedef alınan kişi veya kişilerin çalışmalarını engellemek, huzurunu kaçırmak, yıldırmak yoluyla gözden […]

Eşler Arası Psikolojik Şiddet

Büyük hayallerle ve umutlarla başlanılan evliliklerde ve ikili ilişkilerde zaman zaman inişler ve çıkışlar yaşanmaktadır. Farklı kültürlerde yaşayan iki insanın aynı hayatı ve evi paylaşırken fikir ayrılıklarına düşmesi ve tartışması oldukça normaldir. Önemli olan iki yetişkin gibi konuşup, karşılıklı birbirini dinleyip asgari müşterekte buluşabilmektir.   Günümüzde pek çok çift arasında psikolojik ve fiziksel şiddete rastlıyoruz. […]

Çocuklarla Şiddet (Terör) Hakkında Konuşmak

Dünyanın farklı bölgelerinde yaşanan terör olayları yetişkinleri olduğu gibi çocukları da etkileyebilir. Terör, şiddet ve eylem haberlerinin yoğunlukla alındığı günümüzde, yetişkinler çocukların kendilerini güvende hissetmeleri için onlara destek olmalıdırlar. Çocukların olaylardan etkilenme dereceleri kişisel şartlara bağlıdır.   Eğer terör ve şiddet çocuğun gündeminde yoksa, merak ettiği ve sorduğu şeyler yoksa, gündemine almasını sağlayacak bilgi ve […]

Akran Zorbalığı

Yeni bir haftadan herkese merhaba… Bu haftaki konumuz çok sık karşılaştığımız bir psikolojik şiddet türü olan akran zorbalığı/şiddeti. Peki sıklıkla duyduğumuz bu kavram olan akran zorbalığı nedir?   Akran zorbalığı, çocukların ve ergenlerin akranları tarafından saldırgan davranış ve tutumlara maruz kalmasıdır. Zorbalık davranışı; kasıtlı olarak bir başkasına zarar vermek, sindirmek istemek, kendi istediğini yaptırabilmek için güç, […]


    İletişim