Psikoyoga

Anasayfa » Psikoyoga

PSİKOYOGA

Pek çok kişi yogayı bacakları 180 derece açmak ya da kafa üstünde durmak gibi akrobatik hareketlerden ibaret sadece esnek, estetik ve fit bir vücuda sahip olanların yapabildiği bir egzersiz sanıyor. O yüzden de denemekten kaçınıyor. Aslında yoga birleşme, bütünleşme anlamına gelen ve altında çok derin bir felsefenin yattığı bir meditasyon biçimidir. Hindistan’da ilk çıktığında sadece üst kast sistemindeki erkeklerin yerde oturarak yaptıkları pozlardan ibaret olan yoga, zamanla Krishnamacharya tarafından bir pozdan başka bir poza nefesle aktığımız bugün spor merkezlerinde de uygulanan bir egzersiz halini almış ve yaygınlaşmıştır.

 

Psikoterapide duygular ve zihinle çalışırız ama beden geri planda kalır. Yogada ise sadece beden ile çalışır, bedenimizdeki gerginliklerin hangi duygu ve düşüncelerimizle ilişkili olduğu farkındalığını kazanamayız. Bu çalışmada amacımız duygu, düşünce ve bedenimizi birlikte çalıştırmak ve Ruh Beden Zihin Bütünlüğümüzü yeniden sağlamaktır. PsikoYoga içinde nefes, denge, esneme ve meditasyon olan bir pratiktir. Yin yoga pozları ile psikoterapiyi birleştirdiğimiz bu grup çalışması herkese uygundur.

 

Zihnimizdeki düşüncelerimiz ruhumuzu, ruhumuz da bedenimizi hasta edebiliyor. Pek çoğumuz ne duygularımızın ne de bedenimizin farkındayız. Kendimizle olan içsel bağımız bir şekilde kopmuş bu yüzden de bugün mutlu ve doyumlu bir hayat yaşayamıyoruz.

 

PsikoYoga kendimizle yeniden bağ kurmak için yaratıldı. PsikoYoga’da önce nefesimizle ve bedenimizle tanışıyoruz. Bu da bize bastırdığımız, yok saydığımız duygularımızın kapısını açıyor. Yaşadığınız acıları, üzüntüleri, travmaları siz unutursunuz ama bedeniniz asla unutmaz. Bedenlerimizde biriken blokajlar ve gerginlikler, karşılanmamış duygusal ihtiyaçlarımızın sonucudur.

 

PsikoYoga’yı, bedenimizi yeniden fark etmek ve bu sayede kendi duygusal ihtiyaçlarımızı fark ederek onlara cevap verebilmek için tasarladık. Düzenli yaptığınızda ağrılarınızdan kurtulacak, daha güçlü, dayanıklı ve esnek hissedeceksiniz.


    İletişim