Öz-Şefkat

Anasayfa » Öz-Şefkat

Sevdiğimiz birine şefkat gösterirken onun başarısızlıklarına, hatalarına, yetersizliklerine ve acılarına karşı yargısız bir anlayışla yaklaşırız. Peki ya konu kendimiz olduğunda aynı tutumu sergileyebiliyor muyuz? Kendimize, sevdiğimiz birine davrandığımız gibi anlayışlı, kabul edici ve şefkatli bir şekilde yaklaşabiliyor muyuz?

 

Kişinin kendi olumsuz deneyimini ortak insan deneyimi olarak görmesi, acı çekmenin, başarısızlığın ve yetersizliğin insan olmanın bir parçası olduğu ve bu deneyimler karşısında kendisinin de şefkate layık olduğunu kabullenmesi öz-şefkat olarak adlandırılır.

 

Bazılarımız doğamız gereği kendimize şefkat gösterebilme becerisine sahipken bazılarımız maalesef değiliz. İyi haber şu ki; öz-şefkati öğrenebiliriz!

 

Öz-şefkat webinarımızda katılımcılarımızla birlikte şefkatten öz-şefkate giden yolculuğu, öz-şefkat yöntemlerini, içimizdeki şefkatli ebeveynin içimizdeki çocukla konuşmasını nasıl sağlayabileceğimizi, kendimize daha destekleyici ve şefkatli bir yaklaşım sergilersek hayatımızda nelerin değişebileceğini keşfetmeye çalışıyoruz.


    İletişim